Povijest

Križevci su gradić čije se područje proteže preko potkalničkog i bilogorskog prigorja. Broje oko 10000 stanovnika, a zajedno s prigradskim naseljima, preko 20 000 stanovnika. Još od 1252. godine Križevci se mogu pohvaliti statusom slobodnog kraljevskog grada. Iz povijesti gradića možemo izdvojiti burne događaje koji su završili poznatim Krvavim saborom, a od poznatih osoba, najčešće se spominje hrvatski svetac, Sv. Marko Križevčanin.

Križevci se diče svojom poviješću, tradicijom, a naročito tradicijom školovanja svojeg stanovništva. Poznati su još od nekih prošlih stoljeća po učiteljskoj i poljoprivrednoj školi, a u 19. stoljeće seže i početak strukovnog školstva. Davne 1839. godine osnovana je u Križevcima Šegrtska škola zbog potrebe da se osigura dovoljan broj stručnih ljudi za potrebe razvijenih križevačkih zanata i obrta. Od tog se trenutka ne prekida obrazovanje za obrtnička i strukovna zanimanja u Križevcima unatoč transformiranju škole, promjenama naziva, sustava školovanja, te stapanju u školske centre moderne 70-ih godina prošlog stoljeća. U Križevcima su se desetljećima osposobljavali majstori za metalsku, prehrambenu, građevinsku i tekstilnu struku, te razne tehničke struke.

Srednja škola „Ivan Seljanec“ koja slijedi tradiciju strukovnog školstva Križevaca, osnovana je 23.12. 1991. s nazivom Industrijsko-obrtnička škola, a današnje ime po poznatom križevačkom profesoru tjelesnog odgoja nosi od 1995. Od svega nekoliko zanimanja u svojim počecima, škola danas obrazuje oko 500 učenika u 7 obrazovnih sektora i 25 zanimanja. U srednjoj školi „Ivan  Seljanec „ u okviru  JMO-a  trenutno obrazujemo  slijedeća zanimanja: kuhar, konobar, krojač, zidar, automehaničar, strojobravar, mesar i stolar. Uz  obrtnička  zanimanja u  školi se učenici mogu  obrazovati i  za četverogodišnja strukovna zanimanja : komercijalist, hotelijersko turistički tehničar, tehničar cestovnog prometa i računalni  tehničar za strojarstvo. Učenici škole ističu se često na natjecanjima, pa je tako škola imala i državne prvake u području građevinarstva i tekstila. Škola je u javnosti poznata i po svojem doprinosu zajednici, od volontiranja, do humanitarnih akcija u školi i izvan nje, a posebno su se isticali učenici građevinskih zanimanja koji su u okviru svojih završnih radova sagradili i kuću za osobe kojima je bila potrebna (uz podršku Grada, križevačkih poduzeća i obrtnika).

« Srpanj 2017 »