Posjet Hrvatskom narodnom kazalištu i Hrvatskoj radioteleviziji

Dana 30. ožujka, ranom zorom, u 6:10, okupili smo se na križevačkom želježničkom kolodvoru i krenuli prema Zagrebu. Vlak je bio točan na sekundu što bio prvi pokazatelj da će dan biti izvrstan. Imali smo dva odredišta – Hrvatsko narodno kazalište te Hrvatsku radioteleviziju. Kako smo došli u Zagreb ranije, jer smo bili u strahu da ćemo kasniti zbog čestih zastoja u željezničkom prometu, imali smo vremena za šetnju i opuštanje. U 9:30 došli smo u HNK gdje nas je dočekala simpatična voditeljica. Doznali smo brojne zanimljivosti o kazalištu, obišli scenu, lože, i to onu koja je namijenjena dostojanstvenicima ili predstavnicima izvršne ili zakonodavne vlasti, spremište kostima, doznali što su propadališta, uvidjeli koliko je zahtjevno biti inspicijent. Nadalje, saznali smo što je foaje, kazališni ansambl, da je zgrada povezana podzemnim tunelom sa susjednom Akademijom dramskih umjetnosti. Osobito je dojmljiva bila informacija da se uz carsku ložu nalazi manji salon u kojem je boravio sam car Franjo Josip I. kada je otvorio zgradu 1895. godine. U salonu je i namještaj iz toga vremena te zahod.

Nakon posjeta HNK-u imali smo duži odmor te smo pošli prema HRT-u. Pritom smo prošli pored zgrade Hrvatskog državnog arhiva, FER-a, FSB-a i Filozofskog fakulteta. Na HRT-u nas je dočekala gospođa Nada. Poslušali smo njezino uvodno izlaganje o ovoj javnoj (državnoj) medijskoj kući. Naučili smo zašto naši roditelji plaćaju pretplatu, tko nadzire rad institucije, koje sadržaje možemo pogledati na pojedinim televizijskim programima ili poslušati na radijskim programima, što se čuva u arhivi… Uslijedio je zanimljiviji dio - razgledavanje redakcija i studija, garderoba i arhive. Najviše nam se svidio studio u kojem se snimaju televizijski spektakli (Zvijezde pjevaju, novogodišnji program, nekad Zvijezde plešu, A strana). Također, pamtit ćemo trenutak kada smo sjeli na mjesta za natjecatelje u Potjeri ili dotakli ekran, koji podsjeća na ogroman pametan telefon, za odgovaranje na pitanja u srazu između lovca i natjecatelja. Uspjeli smo vidjeti i studio dnevnog informativnog programa. Morali smo biti brzi jer je emitiranje Vijesti baš trebalo započeti. Bilo je neobično boraviti u gluhoj sobi, prostoriji koja je izolirana na način da u njoj vlada potpuna tišina. Duži boravak u toj prostoriji stvarno bi mogao prouzročiti gluhoću, stoga je i vrijeme boravka u njoj ograničeno. Na kraju smo susreli i voditeljicu koja je baš snimala intervju za emisiju Prizma. Srdačno nas je dočekala, no ne bi to bilo to da nismo sve ovjekovječili fotografijama.

Nakon što smo obišli HRT, krenuli smo prema željezničkom kolodvoru. Vlak nas je opet bez kašnjenja poveo kući. Bili smo umorni, ali i puni dojmova zbog zanimljivog dana u Zagrebu.

Voditelji ove izvanučioničke nastave bili su knjižničarka Maja Baksa te nastavnik Marin Pušić, učenici koji su sudjelovali polaznici su prvih razreda. Dijelom su to učenici koji su ove školske godine sudjelovali u natjecanju Mreža čitanja, na Lidranu ili Natjecanju iz hrvatskoga jezika.

Učenici i voditelji

objavio: Antun Martinović   datum: 3. 4. 2023.

« Svibanj 2024 »