preskoči na sadržaj
PROJEKT: SOCIJALNO PODUZETNIŠTVO ­

PROJEKT: SOCIJALNO PODUZETNIŠTVO - NOVE KOMPETENCIJE KOMERCIJALISTA


U okviru projekta Socijalno poduzetništvo-nove kompetencije komercijalista organizirano je studijsko putovanje u Palermo na Siciliju. U Palermu su od 8. do 10. listopada 2015. boravili članovi radne skupine za izradu kurikuluma socijalnog poduzetništva te predstavnici partnera. Sudjelovali su predstavnici nositelja projekta iz Komercijalne i trgovačke škole Bjelovar, predstavnici partnera: Srednja škola „Ivan Seljanec“ Križevci, Ekonomska i trgovačka škola Čakovec, Srednja škola Koprivnica, socijalne zadruge Humana Nova iz Čakovca i Pružimo ruke iz Bjelovara te predstavnici Studentskog poduzetničkog inkubatora Sveučilišta u Zagrebu. 
Najvažniji razlog što smo za naše studijsko putovanje izabrali Italiju je taj što se upravo prvi oblici socijalnog poduzetništva javljaju kasnih 1980.-ih u Italiji kao odgovor na nezadovoljene potrebe diskriminiranih ljudi, prije svega za uključivanjem na tržište rada.
U Palermu smo posjetili Ekonomski fakultet na kojemu smo slušali predavanja o socijalnom poduzetništvu. Predavanje je za sudionike projekta i studente održao profesor Marko Kolaković sa Ekonomskog fakulteta iz Zagreba, te profesor Marcantonio Ruisi i profesorica Loredana Picciotto iz Palerma. Posjetili smo njihov studentski poduzetnički inkubator te socijalnu zadrugu Libera Terra koja se bavi organskim uzgojem, proizvodnjom organskih prehrambenih proizvoda i vina te održivim agroturizmom. Saznali smo više o položaju i načinima razvoja socijalnog poduzetništva u Italiji kao i o funkcioniranju zadruga iz tog područja čiji se rad razvija na imovini konfisciranoj od osuđenih mafijaša (zakonom donesenim 1996. omogućeno je korištenje te imovine neprofitnim organizacijama uz uvjet da doprinose dobrobiti zajednice). Time socijalno osjetljivi projekti dobivaju kapital za start up te se omogućava zapošljavanje socijalno ugroženih osoba. 
Čitav projekt financira Europska unija odnosno Europski socijalni fond. Projektom će se izraditi dio kurikuluma za predmet Poduzetništvo u zanimanju komercijalist u trećem i četvrtom razredu s temama vezanim za socijalno poduzetništvo, a eksperimentalno će se provoditi u školama u tri županije obuhvaćene projektom Koprivničko-križevačkoj, Međimurskoj i Bjelovarsko-bilogorskoj.

Trening za nastavnike u okviru projekta “Socijalno poduzetništvo – nove kompetencije komercijalista“

Provedba projekta „Socijalno poduzetništvo – nove kompetencije komercijalista“ nastavljena je u Svetom Martinu na Muri od 16. do 18. veljače 2016. godine.


Provedba projekta „Socijalno poduzetništvo – nove kompetencije komercijalista“ čiji je nositelj Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar, a koji provodimo od svibnja 2015. godine nastavljena je u Svetom Martinu na Muri od 16. do 18. veljače 2016. godine. U ovom predivnom međimurskom podneblju održana su 4 modula edukacije za nastavnike. 
Sudjelovali su nastavnici ekonomske grupe predmeta Komercijalne i trgovačke škole Bjelovar kao nositelja projekta te nastavnici škola partnera Srednje škole „Ivan Seljanec“ Križevci, Srednje škole Koprivnica i Ekonomske i trgovačke škole Čakovec. 
U prvom modulu edukacije bavili smo se trendovima na tržištu rada u Republici Hrvatskoj, nezaposlenošću i zapošljavanju komercijalista kao i važnim kompetencijama komercijalista. Saznali smo puno zanimljivih informacija i novosti zahvaljujući odličnoj predavačici, stručnjakinji za tržište rada i politike zapošljavanja Tatjani Delić. 
U drugom modulu svoja iskustva i znanja s nama je podijelio naš savjetnik za kurikulum društvenog poduzetništva u ovom projektu Teo Petričević, a koji je inače nezavisni savjetnik, trener i društveni poduzetnik te stručnjak za eko-društveno poduzetništvo s više od deset godina poduzetničkog i predavačkog iskustva. Teo je govorio o društvenom poduzetništvu općenito, o društvenom poduzetništvu u RH i u Europi te nas upoznao s brojnim primjerima društvenog poduzetništva, ali s posebnim naglaskom na primjere naših partnera u projektu: Socijalne zadruge HUMANA NOVA, Socijalne zadrugePRUŽIMO RUKE i Društvenog poduzeća HEDONA d.o.o.
Treći i četvrti modul bio je posvećen konceptu programa temeljenog na ishodima učenja, formuliranju ishoda učenja, metodama poučavanja temeljenim na ishodima učenja te praćenju i ocjenjivanju učenika. Cilj ovog modula bio je povezati didaktičko-metodička znanja s praktičnim nastavnim radom u planiranju nastave i pripremanju za odgojno-obrazovni proces, upoznati koncept programa temeljenog na ishodima učenja, potaknuti kritičko promišljati koncept programa i odgojno-obrazovne ciljeve suvremene nastave, razvijati stručne i profesionalne kompetencije te potaknuti potrebu za trajnim stručnim usavršavanjem i unaprjeđivanjem vlastitog odgojno-obrazovnog rada. 
Ovaj modul vodile su viša savjetnica Agencije za odgoj i obrazovanje u mirovini mr. sc Majda Fajdetić i stručna suradnica pedagoginja savjetnica Ornela Malogorski. 
Evaluacija ove edukacije ukazuje na visoko zadovoljstvo svih sudionika sadržajima, kvalitetetom i jasnoćom, prezentacijskim vještinama predavača, korisnošću teme, odgovorima na pitanja sudionika, ali i općim zadovoljstvom radionica. 
Voditeljica projekta Nataša Vibiral istaknula je zadovoljstvo realizacijom svih planiranih aktivnosti, a sudionici projetka nastavljaju raditi na završavanju priručnika društvenog poduzetništva, pripremi multimedijskih materijala za nastavu te poslovnog plana u računalnom obliku kao i pripremom posljednje edukacije u koju ćemo na temelju motivacijskih pisama uključiti učenike svih škola sudionica projekta. Bit će to prilika da učenici sudjeluju u pilotiranju svih napravljenih materijala kako bismo dobili povratnu informaciju te unaprijedili kurikulum.

Izvor: Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Antun Martinović   datum: 15. 3. 2016.

Tražilica



Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji


Korisni linkovi

Arhiva dokumenata




preskoči na navigaciju