Učenici polaznici Novinarske i dramske skupine te sudionici natjecanja Mreža čitanja posjetili su Interliber

Učenici Srednje škole ,,Ivan Seljanec“ Križevci posjetili su 45. međunarodni sajam knjiga Interliber u srijedu, 8. studenog 2023. pod vodstvom nastavnika Pušića i nastavnice Lončar te stručne suradnice – knjižničarke Bakse.

Bili su to učenici koji polaze Novinarsku i dramsku skupinu ili sudjeluju u natjecanju Mreža čitanja iz 1. g, 2. g, 3. g, 3. k, 2. a i 2. d razreda. Na sajmu su trebali popratiti ponudu knjiga, fotografirati izložbene prostore te intervjuirati posjetitelje i izlagače.

Zajednička fotografija ispred paviljonaSajam se odvija na Zagrebačkom velesajmu, u paviljonima 5, 6, 7 te 7A od 7. do 12. studenog.

Učenici su na početku dobili upute za rad te zadatke. Radili su u skupinama pri čemu je svaka trebala obići jedan od paviljona.

Paviljon 6 nudi literaturu različite tematike – beletristiku (kriminalistička, ljubavna), slikovnice i stručne knjige.

Intervjuirali smo nekoliko osoba koje su podijelile svoje doživljaje s nama.

1. Koji Vam je izložbeni prostor bio najzanimljiviji?

Njihovi su odgovori: Ljevak, Znanje, Školska knjiga, paviljon 6 i paviljon 5.

1. Koliko često kupujete knjige?

Prema njihovim odgovorima shvatili smo da se knjige u današnje vrijeme rijetko kupuju. Odgovorili su: jednom ili dva puta godišnje, jednom mjesečno.

1. Imate li kod kuće privatnu biblioteku?

Od pet osoba kojima smo postavili ovo pitanje privatnu biblioteku imaju tri osobe.

1. Jeste li sajam posjetili privatno ili sa školom?

Svi, koje smo pitali, došli su sa školom, ali iz osobnih razloga.

1. S kojom ste namjerom posjetili sajam?

Odgovorili su: “Radi razgledavanja i kupnje knjige, pronalazak dugo tražene knjige i radi knjiga na popustu”.

1. Jeste li knjiški moljac?

Od pet osoba samo su dvije osobe potvrdile da su knjiški moljci.

Zajednička fotografija ispred paviljonaZatim smo intervjuirali predstavnicu izložbenog prostora Hoću knjigu i postavili joj pitanja te dobili vrlo zanimljive odgovore:

1. Što izlažete? (Koju vrstu literature?)

Imamo raznovrsnu literaturu, izdvojila bih dječje knjige, beletristiku, popularnu, psihološku, pedagošku literaturu, mange, stripove i slično.

1. Zašto se isplati kupiti knjigu na vašem izložbenom prostoru?

Kod nas se isplati kupiti knjigu zbog povoljnih cijena, širokog izbora i popularnih naslova kojih većinom ima samo kod nas.

1. Mogu li se knjige kupiti po znatno povoljnijoj cijeni?

Knjige koje prodajemo snižene su oko 20 %.

1. Izdvojite barem dva zanimljiva naslova iz sajmišne ponude svojeg izlagačkog prostora.

Izdvojila bih dva naslova koja su meni najzanimljivija - ,Putovanje zvano igra’ i ,The handmaid's tale’.

Franciska, Maja i Jerko (2. g)

Posjetile smo izložbeni prostor izdavačke kuće  „Stanek“ u  Paviljonu 5 na kojem smo od ljubaznih djelatnica saznale da nudi raznu vrste literature vezanu uz vrt, beletristiku i mitologiju. Saznale smo da su najprodavanije knjige Vikinška mitologija i Povijest umjetnosti.

Intervjuirale smo i kolege iz drugih razreda koji su nam odgovorili na pitanja.

1. Koji ti je izložbeni prostor bio najzanimljiviji i zašto?

Odgovori su bili: Školska knjiga, cijeli paviljon 5, Profil Klet i paviljon 7.

2. Koliko često kupuješ knjige?

Odgovori su se razlikovali od jednom mjesečno, dvaput godišnje, za rođendanske poklone pa čak i do skoro nikada.

3. Imaš li kod kuće privatnu biblioteku?

Nekolicina ispitanika ima privatnu biblioteku.

4. Jesi li došao/došla na sajam privatno ili sa školom?

Svi ispitani odgovorili su da su došli sa školom.

5. S kojom si namjerom posjetio/posjetila sajam?

Odgovori su bili interes za sajmom, ljubav prema knjigama, „da izbjegnem školu“.

6. Jesi li knjiški moljac?

Dio ispitanika odgovara da je, a dio da nije

Andrea, Lorena i Helena (2. a)

Intervjuirali smo izlagače Informatora.

Postavili smo im pitanja te dobili odgovore.

1. Što izlažete? (Koju vrstu literature?)

Rekli su nam da se njihova literatura bazira na većinom pravnim knjigama.

2. Zašto se isplati kupiti knjigu na vašem izložbenom prostoru?

Rekli su da se knjigu na njihovu izložbenom prostoru isplati kupiti pravnicima, budućim pravnicima ili svima koje zanima to područje.

3. Mogu li se knjige kupiti po znatno povoljnijoj cijeni?

Rekli su nam da imaju neke povoljnije knjige, ali da naravno ima i onih dosta skupljih.

Izdvojili su naslove: Katolička crkva, Vjerske zajednice i hrvatski pravni sustav te Obvezno pravo - opći dio.

Dorijan, Dominik, David i Leo (3. g)

objavio: Zoran Kovač   datum: 13. 11. 2023.