Učenici 1. b i 4. b posjetili su Zagreb 20. listopada 2023.

U petak, 20. listopada 2023. učenici 1. b i 4. b razreda posjetili su Zagreb pod vodstvom nastavnika Gojkovića i Plaveca.

Prvo im je odredište bilo Visoko učilište Algebra gdje su prisustvovali predavanjima te sudjelovali u radionicama iz raznih područja, od fizike i STEM-a do piksela i svemira. Učenici su upoznali nove tehnologije i sustave iz STEM područja te novitete i inovacije iz svijeta znanosti i tehnologije.

Najbitnije je da su imali priliku povezati viđeno na STEM festivalu s određenim strukovnim sadržajima. Također su mogli sudjelovati u demonstracijama, eksperimentima i radionicama iz područja umjetne inteligencije, robotike, prirodnih znanosti, astronomije, informatike, ljudskog tijela i brojnih drugih, predavanjima o temama od funkcioniranja robota i gravitacije do matematike zlatnog reza. Učenici su aktivno sudjelovali te su postavljali vrlo zanimljiva pitanja predavačima.

Detalj s izvanučionočke nastaveDetalj s izvanučionočke nastavePosebnu pozornost učenika privukli su STEM mobilni laboratorij, dronovi te demonstracija uzlijetanja dronom AIR-RMLD.

Detalj s izvanučionočke nastaveDetalj s izvanučionočke nastaveDetalj s izvanučionočke nastaveDetalj s izvanučionočke nastaveDrugo odredište toga dana bila je Elektrostrojarsku obrtnička škola u Zagrebu. Škola je vrlo bogato opremljena sustavima za vježbanje iz elektronike i elektrotehnike pa su učenici imali priliku vidjeti kako se učenjem na  edukacijskim maketama, koje odgovaraju realnim komponentama, može paralelno demonstrirati problem na stvarnome vozilu.

Detalj s izvanučionočke nastaveImali su priliku vidjeti i čuti kako se održavaju električne komponente na vozilima i utvrđuju kvarovi te su mogli čuti nešto o hibridnim i električnim vozilima.

Detalj s izvanučionočke nastaveUčenike je posebno razveselilo gledište spram novih tehnologija te maketa za servis električnih vozila. Pritom učenici nisu samo slušali, već su bili uključeni u aktivnosti koje su činile samu demonstraciju koju su nastavnici domaćini izvodili.

Naravno, budući da su i sami vozači automobila, ili će ubrzo postati, i također ljubitelji automobila, svima je zapeo za oko VW 2.0 motor kao i otvoreni princip rada motora i mjenjača vozila, ali i svi napredni moduli te tehnologija koje u Elektrostrojarskoj obrtničkoj školi ne nedostaje.

Voditelj izvanučioničke nastave:

Saša Gojković

objavio: Zoran Kovač   datum: 24. 10. 2023.