Uspješno smo priveli kraju projekt JEA 2.0

Nakon odrađenog prvog projekta Junior Engineer Academy (JEA) u Republici Hrvatskoj, uspješno smo priveli kraju i nastavak projekta JEA 2.0. Nadogradili smo niz učila za tehničku skupinu predmeta baziranih na Arduinu kao što su digitalna menzura, mjerenje toplinskih izolacijskih svojstava građevinskih materijala, ultrazvučno brojanje proizvoda na pokretnoj traci te Arduino pH metar.

Vodeni kalorimetar iz JEA 1.0 projekta poboljšali smo uz pomoć nastavnika građevinske grupe predmeta napravili obloge od različitih izolacijskih materijala. Oklopljenim senzorom temperature mjerimo pad temperature vode u izoliranoj posudi i tako uspoređujemo svojstva različitih izolacijskih materijala. Očitanje temperature sa senzora je moguće na zaslonu računala ili prijenosom s Arduina u Excel.

Mjerenje svojstava toplinskih izolacijskih materijalaDigitalna menzura od staklenog akvarija služi za mjerenje obujma većih nepravilnih tijela. Pritiskom na tipkalo preko UZV senzora Arduino očita početnu razinu vode. Uronimo neko tijelo i pritisnemo drugi puta tipkalo što pokreće očitanje nove razine vode. Usporedbom razlike u razini vode kod prvog i drugog očitanja i umnoškom te razlike s površinom akvarija program računa obujam predmeta u cm3.

Ardiuno digitalna menzura Naša eksperimentiranja s UZV senzorom su rezultirala i završnim radom našeg maturanta Leona Ožegovića, a to je brojač proizvoda na pokretnoj traci. UZV senzor detektira objekt u prolazu i broj očitanih predmeta prikazuje na displeju, a moguće je i pratiti na zaslonu mobitela.

UZV brojač proizvoda na pokretnoj traciU okviru projekta napravili smo i mjerač pH tekućina. Za to smo koristili gotove elemente i kod s interneta i u njemu nema naših inovacija, ali će poslužiti u edukativne i demonstrativne svrhe.

Arduiino pH metarU projektu JEA 2.0 sudjelovali su učenici Leon Ožegović, 4.b i Matija Črnec, 2.c razred, a voditelj projekta na razini škole je Zoran Kovač. U izradi su nam savjetima i tehničkom pomoći doprinijeli nastavnici Damir Katanović i Zoran Kuharović.

Učenici u projektuIzložbu radova svih sudionika projekta možete pogledati na poveznici: https://izradi.croatianmakers.hr/competition/nagradni-natjecaj-junior-engineer-academy-2-0-zavrsna-izlozba-radova/

Ovi radovi nadogradnja su naših Arduino učila iz prvog izdanja projekta JEA kada smo napravili kolica na kosini praćena UZV senzorom i prijenosom podataka u Excel, digitalni vodeni kalorimetar, Arduino voltmetar za traženje optimalnog položaja solarnog kolektora te mjerenje temperature i vlage zraka u učionici kao  svojevrsnu korona prevenciju.

Projekt JEA pokrenuo je Institut za razvoj i inovativnost mladih (IRIM) u suradnji s Deutsche Telekom Stiftungom i Hrvatskim telekomom. Ključno obilježje programa je uspostavljanje i održavanje bliskih kontakata s tvrtkama i sveučilištima koji učenicima omogućuju rani uvid u svijet rada inženjera i kvalificiranih stručnjaka u svim područjima tehnologije i znanosti.

Program „Junior Engineer Academy“ u Njemačkoj provodi se od 2005. godine, a ovo je prvi put da je JEA mreža srednjih škola stvarana izvan Njemačke.

objavio: Zoran Kovač   datum: 19. 4. 2023.

« Svibanj 2024 »