Obilježavanje 32. obljetnice od početka Domovinskog rata u Pakracu

Učenici 1. a i 4. b razreda, pod vodstvom profesorice Politike i gospodarstva, Ane Rajković, u okviru izvanučioničke nastave, 1. ožujka 2023. godine, posjetili su Pakrac, uoči obilježavanja 32. obljetnice od početka Domovinskog rata. Tijekom putovanja, doktor, profesor povijesti, gospodin Đuro Škvorc, gospoda križevački branitelji Mate Babić, Stjepan Palijan, Željko Jalžabetić Cika i pukovnik Zvonko Beljo govorili su o povijesti, politici i događanjima u vremenu od početka Domovinskog rata do njegova kraja. Upoznali su nas sa situacijom tadašnjega vremena, iznoseći povijesne činjenice kojima su svjedočili.

Po dolasku u Pakrac prisustvovali smo misi u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije. Ugodno nas je iznenadio naš učenik 4. b razreda, Filip Plenar, kada je prišao svećeniku i tijekom mise bio ministrant uz požeškog biskupa Antuna Škvorčevića.

Nakon mise smo zajedno s braniteljima i Križevačkom djevojačkom stražom krenuli u „Mimohod pobjednika“, te na kraju mimohoda položili vijenac i lampione za poginule branitelje.

Na mimohoduNa mimohoduNakon mimohoda prisustvovali smo svečanom programu obilježavanja 32. obljetnice početka Domovinskog rata u Republici Hrvatskoj u Hrvatskom domu „dr. Franjo Tuđman“.

U Hrvatskom domuProgram je započeo hrvatskom himnom, u izvedbi klape „Sveti Mihovil“ iz Splita i pozdravnom govoru.

Pozdravnom govoru su se pridružili Anamarija Blažević, gradonačelnica Pakraca i zastupnica u Hrvatskom saboru, general u mirovini, Josip Lucić, Ante Deur, izaslanik predsjednika Hrvatskoga sabora, zastupnik u Hrvatskom saboru i potpredsjednik odbora za obranu te Tomo Medved, izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja.

Bili smo počašćeni ministrovom zahvalom učenicima Srednje škole „Ivan Seljanec“ na njihovom dolasku u Pakrac i odavanju počasti žrtvama Domovinskog rata.

Fotografiranje s dužnosnicimaFotografiranje s dužnosnicimaNakon završetka svečanog programa fotografirali smo se s uvaženim političkim dužnosnicima, te se uputili na pakračko groblje, gdje smo položili vijenac, zapalili lampione za poginule branitelje i pozdravili se s Pakracem.

Na grobljuNa grobljuNa grobljuKući smo se uputili ispunjeni novim znanjem, brojnim utiscima i ZAHVALNOSTI.

Iznad svega zahvalnosti prema hrvatskim braniteljima koji su položili svoje živote za obranu domovine, križevačkim braniteljima, na čelu s pukovnikom, gospodinom Zvonkom Beljom, te Ministarstvu branitelja Republike Hrvatske koji su nam osigurali posjet Pakracu.

Ana Rajković

objavio: Zoran Kovač   datum: 4. 3. 2023.

« Svibanj 2024 »