Obilježili smo Svjetski dan trčanja

Povodom Svjetskog dana trčanja 7.11.2022. učenici 3.k  razreda posjetili su obnovljeni Križevački atletski stadion te istrčali i prohodali 10 krugova odnosno 4 kilometra. Osim istrčanih krugova, učenicima je skrenuta pozornost na koristi trčanja kao što su prevencija debljine, bolesti srca, visokog krvnog tlaka, dijabetesa tipa 2, smanjenje rizika od srčanog udara, povećanje kardiorespiratornog kapaciteta, poboljšanje cirkulacije i funkcije cijeloga organizma, promicanje zdravih stilova života i pomoć pri reduciranju loših i nezdravih navika kao što su pušenje, prekomjerno konzumiranje alkohola i druge ovisnosti.

Učenici na startuOd 1999. godine se svake godine u nedjelju koja je najbliže 8. studenome obilježava Svjetski dan trčanja. Trkač s Long Islanda (NY), Bill McDermott, pokrenuo je obilježavanje Svjetskog dana trčanja (World Run Day), a datum održavanja ovog događaja je posvetio bratu koji je poginuo 8. studenog u automobilskoj nesreći. Putem interneta obratio se svim trkačima na lokalnoj i globalnoj razini i pozvao ih da podrže njegovu inicijativu i istovremeno provedu organizirano trčanje. Oko 40 trkača iz Long Beacha i oko 60 iz raznih mjesta širom svijeta uključilo se u njegovu manifestaciju povodom obilježavanja Svjetskog dana trčanja, a podaci o sudjelovanju i slike s održanih događaja objavljene su sljedećeg dana na internetu. Od tada se godišnja tradicija obilježavanja Svjetskog dana trčanja nastavlja različitim događanjima u kojima sudjeluju tisuće trkača i na kojima se prikupljaju sredstva u dobrotvorne svrhe. To je jedan od rijetkih događaja koji istovremeno obilježavaju ljudi diljem svijeta bez obzira na podrijetlo, vjeru ili nacionalnost.

Antronija Ščetarić Hrg

Učenici ulaze u ciljUčenici ulaze u cilj

objavio: Zoran Kovač   datum: 13. 11. 2022.

« Svibanj 2024 »