Promatrali smo djelomičnu pomrčinu Sunca

Prognoza vremena najavljivala je naoblaku i kišu i bili smo uvjereni da od najavljenog događaja, djelomične pomrčine Sunca, nećemo vidjeti ništa. Kišilo je cijelo jutro. A onda se oko podneva počelo razvedravati i pokazalo se Sunce. Točnije: dio Sunca! I tako je dio učenika 2.c i 4.b promatrao pomrčinu u pratnji nastavnika Sandre Kamenarić i Damira Katanovića. Kako se direktno u Sunce ne smije gledati da ne bi došlo do oštećenja vida, a zaštitne naočale nismo imali, koristili smo zaštitne maske za zavarivanje.

Učenici s nastavnicima promatraju djelomičnu pomrčinu SuncaFotografija djelomične pomrčine kroz zaštitnu masku za zavarivanjeUčenik Nikolas Lukić (2.c) fotografirao je pomrčinu kroz staklo na zaštitnoj maski.

Do pomrčine Sunca dolazi kada se Sunce, Mjesec i Zemlja nađu na istome pravcu, a Mjesec se nalazi između Sunca i Zemlje. To se ne događa svaki mjesec zato što je ravnina u kojoj se Mjesec giba oko Zemlje nagnuta otprilike 5 stupnjeva u odnosu na ravninu oko koje se Zemlja giba oko Sunca. Potpune pomrčine Sunca događaju se otprilike svakih godinu i pol negdje na Zemlji, a tek svakih više stotina godina na istome mjestu na Zemlji (u prosjeku svakih 375 godina). Od prvog do zadnjeg „dodira“ Mjesečeva i Sunčeva diska proći će nekoliko sati, a vrhunac zaklanjanja Sunčeva diska dogodio se u 12:21 h.

Sandra Kamenarić

kviz računalstvo

kviz za one izgubljene

Ilustracija pomrčine Sunca

objavio: Zoran Kovač   datum: 26. 10. 2022.

« Svibanj 2024 »