Izvanučionička nastava na području Žumberka, Samobora i Zaprešića

Učenici 3. k, 1. k, 2. d, 2. a i 2. g  15. studenog sudjelovali su u izvanučioničkoj nastavi u sklopu predmeta Povijest hrvatske kulturne baštine, odnosno u sklopu stjecanja kompetencija vezanih uz građanski odgoj, u pratnji nastavnika Tanje Valsted, Ivone Fletko i Leona Jagoića. Razgledali su i upoznali prirodne i kulturne ljepote Žumberka, Samobora i Zaprešića.

Zajednička fotografija

Dolaskom u Donju Kupčinu razgledalo se tipično seosko imanje iz sredine 20. stoljeća s bogatom etnografskom zbirkom. Zatim je uslijedio odlazak do Krašića i posjet crkvi Svetog Trojstva, djelu arhitekta Podhorskog. Nakon Krašića razgledala se crkva Blagovijesti, značajno djelo sakralne arhitekture i dio grkokatoličkog kompleksa koji je služio kao ljetnikovac biskupa. Učenici su se upoznali s bitnim dijelovima sakralnog prostora i bizantinskim elementima crkve. U Sošicama su učenici posjetili etnografsku zbirku i vidjeli crkvu sv. Petra i Pavla. Nakon toga su imali vrijeme za ručak i druženje te su prošetali do Sopotskog slapa.

Zajednička fotografijaSa Žumberka se nastavilo do Zaprešića. Učenike su informirani o povijesti Zaprešića, razvoju seoskih posjeda, zanimanja i plemićkim obiteljima. Upoznalo ih se sa stilskim obilježjima i pregradnjama Jelačićevih dvora, vrijednosti cjelokupnog imanja i sačuvanih gospodarskih zgrada. Također, učenici su upoznali ukupan rad arhitekta Bollea koji je uključuje neogotičku grobnicu obitelji Jelačić te se ukazalo na poveznice s ostatkom opusa navedenog arhitekta, osobito grkokatoličkom katedralom u Križevcima. Uslijedio je razgled dvorca Lužnica, učenici su dobili informacije o samoj gradnji, stilskim karakteristikama te su razgledali interijer dvorca gdje su vidjeli namještaj i slike. Na kraju su stigli do Samobora. Učenici su dobili informacije o gradu, njegovu povijesnom razvoju i urbanističkoj cjelini, značajnim baroknim, secesijskim i klasicističkim zgradama na trgu, a osobito opusu arhitekta Kleina.

Tanja Valsted, prof., te učenici novinari iz 2. g

Detalj s izletaDetalj s izletaDetalj s izletaDetalj s izletaDetalj s izletaDetalj s izletaDetalj s izletaDetalj s izletaDetalj s izletaDetalj s izleta

objavio: Zoran Kovač   datum: 27. 11. 2023.