Učenici i nastavnici naše škole sudjelovali su na književnom susretu

Predstavljanje romana Portret duše Mire Gavrana

U križevačkom kinu 24. listopada 2023. godine, u 18:30 poznati hrvatski književnik Miro Gavran predstavio je svoj novi roman Portret duše. Na predstavljanju djela bili su učenici i nastavnici Srednje škole “Ivan Seljanec” Križevci – Iva Šakić, koja je bila moderatorica, te Marin Pušić, koji je pripremio učenice za sudjelovanje na književnom susretu, ravnateljica Gordana Juran-Ratković te pedagoginja Tamara Vrhovec.

Detalj s predstavljanja romanaPredstavljanje je započelo uvodnim riječima o samoj knjizi pri čemu je učenica Lana Višak iz 3. g čitala izabrane ulomke iz romana. Učenice Ana-Marija Vuković iz 3. g i Helena Fištrović iz 2. a postavljale su zanimljiva pitanja autoru. Na kraju su posjetitelji mogli kupiti različite Gavranove knjige po prigodnim cijenama koje je on odmah potpisivao.

David Osman, 2. g

Dojmovi o književnom susretu

„Po predstavljanju, knjiga mi se čini zanimljivom i poučnom. Sviđa mi se naslov knjige „PORTRET DUŠE“ zbog toga sto nam ne govori puno o samom romanu.” Nina Drakulić (profesorica)

„Bilo je zanimljivo i mogla sam naučiti od njega više o njegovim djelima i načinu pisanja.” Ana-Marija Vuković (3. g)

Iz razgovora s piscem

Prokomentirajte ulogu književnika u današnjem svijetu.

“Kniiževnik bi trebao pričati priče koje će biti zanimljive čitateljima i ako nas usput pisac dobro zabavi, odlično je. Ako nas pouči, još je bolje, a ako nam pošalje neke poruke koje nam otvore oči pa mi svoj život još kvalitetnije sagledamo i vidimo gdje smo mogli, još bolje. Ja piscu nikada ne bih dao jedan zadatak.”

Predstavite obilježja svoga stila pisanja.

“Obilježja mog stila pisanja razlikuju se od toga koju sam tematiku poželio opisati. Dakle, moji biblijski romani nemaju gotovo nikakve sličnosti snmojim slavonskim romanima kao i mojim romanima za djecu.,Stoga neke moje ozbiljne drame, primjerice Kreontova Antigona, nemaju apsolutno stilski veze s mojim komedijama o muško-ženskim odnosima. Tema i junaci meni uvjetuju kojim ću stilom pisati. Kao dramski pisac naučio sam da uvjerljivost teksta ovisi o prilagodbi stila pisanja tematici ili žanru. Ja nemam samo jedan pristup, jedan stil, ali ako gledamo općenito, nastojim ne razbacivati se riječima, nastojim sa što manje rečenica, kod mene nema velikih opisa, oni su rijetkost u romanima. Pisao ja romane za odrasle ili djecu, gledam da je to natopljeno emocijama i da se govori o međuljudskim odnosima na način koji je nama prispodobiv i da to ima katarzičan učinak, katarzičan završetak, ne volim širiti beznačje. Imam optimistički odnos prema životu, primjerice piše se puno o ljubavi što ne znači da je ona u prvom planu.”

Lana Višak i Ana-Marija Vuković, 3. g

Detalj s predstavljanja romanaZajednička fotografija s piscem

objavio: Zoran Kovač   datum: 26. 10. 2023.