Svjetski dan turizma u SŠ “Ivan Seljanec” Križevci – 27. rujna 2023.

Svjetski se dan turizma obilježava 27. rujna svake godine s ciljem jačanja svijesti o turizmu i njegovu gospodarskom, sociološkom, kutturnom i političkom značaju. Osobito je to važno za Hrvatsku koja je turistička zemlja u usponu. Naime, još se nismo opredijelili želimo li masovni ili elitni turizam.

Svjetski dan turizma obilježen je i u našoj školi. Nastavnica stručnih predmeta Ivona Fletko i učenici 3. h (hotelijersko-turistički tehničari) pripremili su prezentaciju u kojoj je stavljen naglasak na održivi razvoj turizma, točnije da je važno raditi na razvoju turizma pri čemu ekološka svijest treba biti polazište.

Učenice prezentiraju projektiPredstavljen je stoga primjer održivoga obilaska križevačkoga kraja u kojoj bi polaznici kretali iz Magdina vrta biciklima do Čabraja. Po dolasku bi se natjecali u sportskim disciplinama i ribolovu te uživali u ručku. Na kraju bi dobili i prigodnu torbu od tekstila punu domaćih proizvoda. Pritom bi se održao i Ekofest na koji bi se moglo ući besplatno za polaznike koji su došli na Čabraje biciklima. Još jedna komponenta održivosti bile bi staklene boce osvježavajućih pića koje bi polaznici na početku dobili u zamjenu za mobilne uređaje.

Učenice prezentiraju projektiPredstavljeni su i dosad ostvareni projekti održivoga razvoja poput Križevačkih sunčanih krovova, električnih bicikala te ekoloških akcija čišćenja šuma u okolici grada.

Na kraju su iznesene ideje o novim projektima.

Zajednička fotografijaUčenici 4. a razreda s nastavnicom Kliček posjetili su ovo događanje. Razgovarali smo pritom s dvjema učenicama.

Prezentacije su bile jako lijepo izložene, ideja održive manifestacije mi se jako sviđala. Sve iznesene ideje bile  su odlične i nadam se da će se jedna od njih ostvariti. ~ Martela

Sve pohvale učenicima koji su se izvrsno pripremili i odlično obradili temu zelenog turističkog obilaska povodom Svjetskog dana turizma. ~ Lana

Na izlaganje je došla i Gordana Kapor iz Destinacijske agencije Križevci koja je na kraju pohvalila ideje učenika, a učenicima se obratila i ravnateljica.

Školski novinar

Infografika projektaInfografika projektaInfografika projekta

objavio: Zoran Kovač   datum: 3. 10. 2023.