preskoči na sadržaj
Vijesti

O Erasmusu na Prigorskom radiju

Učenici Petra Kušec, Luka Hrković, Lucija Štefun i Luka Orejaš u pratnji nastavnice Mateje Lončar gostovali su u emisiji 30 minuta kulture na Prigorskom radiju gdje su govorili o Erasmus+ projektu Putujemo, radimo, učimo.

Nastavnica je upoznala slušatelje s projektom i iskazala temeljene ciljeve sadržane u naslovu projekta. Učenici su otputovali na mobilnost u Bray u Irsku, mnogi su od njih prvi put putovali avionom, a neki prvi put boravili izvan Hrvatske. U Irskoj su učenici dva tjedna išli na stručnu praksu u području ekonomije, turizma, ugostiteljstva i građevine. Puno su naučili, poboljšali su  postojeće i stjecali nove vještine i kompetencije potrebne mladima u 21. stoljeću, osamostalili su se, uvježbali engleski jezik, upoznali novu kulturu i način življenja. Nastavnica je istaknula kako je škola iznimno ponosna na prvi Erasmus+ projekt koji je trenutno u završnoj fazi te je najavila novi projekt u idućoj školskoj godini u kojemu će stručnu praksu učenici odrađivati u Portugalu. 


Petra Kušec, iz smjera građevinski tehničar, detaljnije je prikazala projekt. U projektu je sudjelovalo dvadeset učenika, deset građevinskih tehničara, četiri komercijalista, tri kuhara i tri hotelijersko-turistička tehničara. Na natječaj za obavljanje stručne prakse prijavilo se puno učenika, a kriteriji prema kojima su učenici birani uključivali su prosjek ocjena, vladanje, snalažljivost i poznavanje engleskoga jezika. Učenici su se tri mjeseca pripremali za mobilnost prolazeći jezične, kulturološke, socijalne i financijske pripreme. Mobilnost je trajala dva tjedna, od 24. veljače do 9. ožujka.

Petra je istaknula da mobilnost nije bila izlet, već su tamo imali i različite obveze kao što su redovito pohađanje stručne prakse i vođenje dnevnika prakse. Ni nakon mobilnosti nisu prestali s  aktivnostima, učenici sada šire usvojeno znanje i vještine te prenose životna iskustva. Petra je poručila slušateljima da je Erasmus+ jedno lijepo i nezaboravno iskustvo u kojemu učenik dobije mogućnost otići u stranu zemlju i usavršavati se u onome što voli.

Luka Hrković, iz smjera kuhar, govorio je o iskustvu stručne prakse u hotelima. Kuhari i hotelijersko-turistički tehničari na praksu su išli u Royal Marine hotel u Dun Laoghaire i Martelo hotel u Brayu. Luka je radio u Royal Marine hotelu s četiri zvjezdice, na praksu je išao ujutro i sudjelovao je u pripremi doručka i ručka, najčešće je radio s predjelima i slasticama. Radio je sa šest kuhara koji su bili iz različitih zemalja: Italije, Filipina, Engleske i Norveške, istaknuo je jako dobru organiziranost kuhara i kuhinje s obzirom da neki nisu govorili engleski jezik. Uz kuhare, u tim su hotelima praksu odrađivale tri učenice hotelijersko-turističkog usmjerenja. One su spremale sobe, kontrolirale posluživanje doručka, radile s gostima na recepciji, potvrđivale online rezervacije i upoznale administrativne poslove.

Luka je poručio svim učenicima da, ako imaju priliku, sudjeluju u ovakvom projektu. Govori da je poseban osjećaj otputovati izvan Hrvatske, vidjeti nešto novo i upoznati nove ljude. Puno je naučio o svojem zanimanju, vidio nove načine organizacije u kuhinji i okušao se u pripremanju novih jela kao što je poznati Irish Breakfast i Shepards Pie.

 

Lucija Štefun, iz smjera komercijalist, upoznala je slušatelje s NCBI dobrotvornom trgovinom u kojoj su ona i dvije kolegice obavljale stručnu praksu. NCBI trgovina prodaje donirane stvari poput odjeće, obuće, nakita, igračaka za djecu i namještaja te sav profit odlazi u dobrotvorne svrhe. NCBI tvrtka pomaže slijepim i slabovidnim osobama te im želi pružiti iste mogućnosti koje ima svaki pojedinac u zajednici. Četvrta učenica radila je u trgovini mješovite robe u gradu u kojem su i stanovali. Praksa im se sastojala od manjih različitih poslova - sortiranja odjeće, glačanja odjeće, pregledavanja dobivenih stvari, rada na blagajni i punjenja polica.

Luciji je najdraži dio prakse bio rad, odnosno komuniciranje s kupcima jer voli raditi s ljudima, na taj je način ujedno poboljšala i poznavanje engleskog jezika. U slobodno vrijeme najčešće je istraživala grad Bray sa svojom cimericom. Posjećivale su različite restorane i trgovine u Brayu, a ističe da su najviše uživale u dugim šetnjama kroz predivan grad.

Luka Orejaš, iz smjera građevinski tehničar, govorio je o Revit programu koji su građevinski tehničari naučili koristiti. Revit je složeni program namijenjen za arhitekte, inženjere i građevinske tehničare. U programu je ovladao njegovim alatima, naučio crtati zidove i prozore, izrađivati presjeke te 2D i 3D modele prethodno nacrtanih nacrta. Luka je istaknuo da je Revit posebno dobar jer može vizualizirati i renderirati fotorelistične slike i animacije prethodno nacrtanih projekata što je korisno za prezentiranje klijentima. U drugom tjednu prakse dobili su zadatak projektiranja restorana te su u grupama po troje istovremeno radili na jednom projektu i prezentirali ga mentoru.

Luka je spomenuo  da su preko tjedna odrađivali praksu, a preko vikenda imali organizirane izlete po Irskoj. Posjetili su i razgledali Dublin, poznate Klifove Mohera te grad Galway, treći najveći grad u Irskoj i ujedno studentski grad. Bili su na poluotoku Howth i u istoimenom ribarskom gradiću, tamo su posjetili Howthov dvorac koji se nalazi na litici i probali irsko jelo Fish and Chips.



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Antun Martinović   datum: 23. 5. 2024.

Tražilica

Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji


Korisni linkovi

Arhiva dokumenata




preskoči na navigaciju