Europski tjedan sporta (ETS) inicijativa je Europske komisije za promicanje sporta i tjelesne aktivnosti koja je pokrenuta 2015. godine. Nastala je s ciljem promicanja važnosti bavljenja sportom i tjelesnom aktivnošću. U Hrvatskoj nacionalno koordinacijsko tijelo je Ministarstvo turizma i sporta, koje redovito potiče javnost na razne aktivnosti tijekom cijele godine, a pod sloganom #BeActive. Europski tjedan sporta održava se svake godine od 23. do 30. rujna i namijenjen je: građanima, sportskim organizacijama, tvrtkama i poduzećima te obrazovnim ustanovama. U brojkama to znači (2024.) 158 događanja, 8 nacionalnih događanja i preko 38 000 sudionika. U sklopu tog tjedna održava se i Europski školski sportski dan s ciljem promocija tjelesne aktivnosti i zdravlja među učenicima te poticanjem školske zajednice na aktivnost u sklopu kampanje #BeActive. To je proslava tjelesnog odgoja i sporta sa učenicima iz osnovnih i srednjih škola, koje sudjeluju u aktivnostima, izabranim od pojedine škole i profesora tjelesne i zdravstvene kulture. Povodom toga dana u školi „Ivan Seljanec“ Križevci, kroz aktivnost „Veliki mali ljudi“ organizirali smo združenu odbojku sa Centrom za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci (što smo prije objavili članak).

Ministarstvo turizma i sporta u sklopu projekta Europski tjedan sporta dodjeljuje #BeCROactive nagrade u 4 kategorije po uzoru na #BeActive Awards Europske komisije najaktivnijim pojedincima, obrazovnim ustanovama i tvrtkama diljem Europe za promicanje važnosti bavljenja sportom i tjelesnom aktivnošću. Srednja škola „Ivan Seljanec“ Križevci u suradnji sa Centrom za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci, sa voditeljicama Antonijom Ščetarić Hrg i Snježanom Mergon, te učenicima obiju škola, nominirani su kao jedan od finalista u kategoriji Obrazovanje. 17.12.2025. na svečanoj dodjeli #BeCROactive nagrada s ponosom s primile prvu nagradu kao priznanje onih koji šire poruku Europskog tjedna sporta #BeActive u Hrvatskoj. Kao završnu riječ nakon primitka nagrade rekle su: osvojena nagrada je potvrda da smo uspjele napraviti nešto važno za one kojima je možda to i najpotrebnije u cijelom sustavu obrazovanja. Možda „negdje netko“ prepozna našu ideju i dobijemo ključ za otvaranje novih prilika. Želja nam je da projekt dobije svoj nastavak na višoj razini, da ga proširimo na druge škole, ali i na lokalnu sredinu. Jer bi svi trebali imati jednake mogućnosti i kako kažu u jednoj udruzi „Svatko sa svojim nesavršenstvom daje takvu nemjerljivu ljepotu ovom svijetu da bi on bez njih bio besmislen (OSIT).“
U projektu su sudjelovale učenice i učenici Ema Novosel, David Osman, Petra Popović, Maja Hajdić, Laura Šantatić, Kristina Pajek, Ema Vrhovec i Petra Kušec.
Antonija Ščetarić Hrg





