Proustova čajanka

Učenici i nastavnice na Proustovoj čajanciUčenici 4. d razreda s razrednicom Ivom Šakić na Satu razrednika organizirali su čajanku inspiriranu Proustovim djelom Combray iz ciklusa U potrazi za izgubljenim vremenom

Iva Šakić

„…kadli nekog zimskog jutra, kad sam se vratio kući, majka vidje da mi je hladno i ponudi da protiv svoga običaja popijem malko čaja. Isprva odbih, a zatim, ne znam zašto, pristadoh. Ona posla po jedan od onih kratkih i punanih kolača koje zovu mala madeleine, a koji imaju oblik kao da su izliveni u ižljebanoj školjci jakovske kapice. I tako uskoro makinalno prinesoh usnama žličicu čaja, u koji sam stavio komadić madeleine da se razmekša. Bio sam utučen i iznemogao od tog turobnog jutra i perspektive žalosne budućnosti. Ali u istom onom trenutku kad mi je gutljaj čaja, izmiješan s mrvicama kolača, dotaknuo nepce, ja uzdrhtah, svrativši pažnju na nešto izvanredno što se zbivalo u meni.“

M. Proust: Combray

objavio: Zoran Kovač   datum: 1. 2. 2022.