Radionica nakita inspirirana Juditom Marka Marulića

Bogat program obilježavanja Godine Marka Marulića u našoj je školi započeo radionicom nakita koju je za zainteresirane učenice održala gospođa Dalia Katavić. Razlog naše suradnje leži u činjenici da je Dalia napravila kolekciju nakita inspiriranu likom Marulićeve Judite, dok smo mi nadahnuti djelom Judita i opisom kićenja renesansne ljepotice odlučili rekonstruirati Juditinu odjeću i nakit. Prema Marulićevim opisima nastavnica Gordana Štengl u školskom je praktikumu izradila Juditinu haljinu, a za pomoć pri izradi nakita zamolili smo gospođu Daliju Katavić koja je našim učenicama pokazala tehnike izrade nakita od bakrenih pločica i bisera.

uvodno predavanje o načinima obrade materijala za nakitRadionica je započela kratkim predavanjem o materijalima i tehnikama njihove obrade, a nakon toga je svaka učenica dobila radni materijal za izradu nakita po želji i prema vlastitoj inspiraciji. Nakon radionice obostrano smo izrazili želju za novom suradnjom i kreativnim izražavanjem.

Iva Šakić

Juditina haljina prema Marulićevim opisima"Svitlo čarljeniti ja rubin na parstih,
cafir se modriti, bilit na rukavih
biser i na bustih, i sve od zlatih plas
sjati se na bedrih prehitro kovan pas.
Velik urehe glas da liposti veći,
ka biše kako klas iz trave resteći,
al kami, ki steći u zlato, zlatu da,
izvarsno svitleći da zlato većma sja."

Marko Marulić, Judita

objavio: Zoran Kovač   datum: 5. 12. 2021.

« Ožujak 2024 »